Проекти
Учебна 2024-2025 година
Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „СИЛЕН СТАРТ“
От началото на учебната 2024-2025 г. детска градина „Калина“ участва активно в дейностите по Проект BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“, финансиран по Програма „Образование“ 2021 - 2027 и съфинансиран от Европейския съюз.
Педагогическия екип усърдно работи по Дейност 2: Интензивна работа с родители на ниво детска градина, в т.ч. техни яслени групи и на ниво училище с групи за задължително предучилищно образование за формиране на положителни нагласи кьм образованието и за пълноценното им участие в образователния процес. За периода от 22.10.2024 г. до 19.03.2025 г. сме планирали да се осъществим 8 форми на интензивна работа с родители, в които ще бъдат включени общо 20 родители на деца, посещаващи детска градина „Калина“.
Към 31.12.2024 г. педагогическия екип проведе 3 интензивни форми на интензивна работа ( поход до Хамам баир, есенна работилница и отворени врати).
В излета до парк ,,Хамам баир“, проведен на 22.10.2024 г. се включиха 20 родители от целевата група със своите деца. В дейността участваха 4 педагогически специалисти, 2 помощник възпитатели от детската градина. Целта на проведения излет бе: Изграждане на положително отношение към физическата култура, здравословния начин на живот, спорта и туризма. Децата и родителите участваха в игри, физически упражнения и състезания за развитие на двигателни качества. Те с удоволствие се включиха в подвижните игри: ,,От дърво до дърво“, ,,Подаване в колона“, ,,Ти гониш“ , ,,Огън, въздух и вода“. Родителите още веднъж се убедиха, че за децата е важно да посещават детска градина, защото развиват своите знания, умения, взаимодействат помежду си и с възрастни в интересни дейности. Те видяха радостта на децата от участието им в излета и осъзнаха ползите за тях от физическата култура и спорта, а именно: укрепване и закаляване на детския организъм; развиване на физическата им дееспособност; изграждане на личностни качества чрез активна двигателна дейност сред природата.
На 05.11.2024 г. педагозите организираха работилница на тема ,,Есенни вълшебства“, на която присъстваха 20 родители, 20 деца, учителите и помощник – възпитателите по групи. Нашата цел бе да включим родители и деца в съвместни творчески дейности в детската градина. Предложихме на присъстващите да изработят изделия от природни материали – есенни листа, кестени, шишарки, жълъди, лепило, картон, бои. Родителите и децата заедно сътвориха прекрасни експонати: красиви цветя, пъстри пеперуди, есенни пана, плодове и зеленчуци, фигури на животни, кшници от шишарки, дървет и есенни букти. Всички участници подредиха пъстра изложба.
На 09.12.2024 г. от 16.45 часа учителите съвместно с Клуб ,,Родител“ проведоха беседа на тема ,,Възрастовите кризи при деца от 3 и 7 години“. Присъстваха 20 родители и учители. Педагозите показаха на родителите презентация по темата, след което участниците в срещата споделиха своите мнения относно възрастовите кризи при децата.
На 12.12.2024 г. от 16.45 часа педагозите проведоха с родителите беседа на тема ,,Позитивното възпитание и детето в предучилищна възраст“. Присъстваха 20 родители и учители. Родителите от целевата група видяха презентация по темата и осъзнаха, че позитивното възпитание се основава на взаимно уважение, ефективно общуване, разбиране на детския свят. Това е възпитание, което учи и се фокусиране върху решенията, а не върху наказанието. Позитивното възпитание изисква децата да бъдат насърчавани, за да се чувстват добре. Родителите споделиха, че светът е предизвикателно място и децата ни имат самочувствие, да умеят да решават проблеми и да живеят достойно.
От 21.10.2024 г. в детска градина „Калина“ работим и по Дейност 4. Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование. И в двете сгради на детската градина осъществяваме допълнително обучение по български език за деца, които не владеят добре български език. Допълнителното обучение се води от учители, които имат необходимата професионална квалификация. Това са г-жа Радостина Узунова - главен учител и г-жа Стоянка Стоянова - учител. Всяка от тях осъществява допълнително обучение по български език, на група от 5 деца на 5 години, които не говорят добре български.
За учебната 2024-2025 г. ръководителите на групи са панували по 4 пакета в учебно време и по един пакет в неучебно време ( във всеки пакет се провеждат по 10 педагогически ситуации, всяка от които е от 20 до 30 минути). Допълнителното обучение се провежда по програма и график на работа от ръководителите на групите и утвърден от директора на детската градина. Ръководителите на групите планират, реализират и отчитат допълнителното обучение на децата, като отбелязват присъствията и отсъствията на децата в системата на проекта. Напредъкът на всяко дете, включено в групата, се проследява и описва от учителя с цел обратна информация към родителя и планиране на следваща работа.
След провеждане на обучението по български език от 10 педагогически ситуации/допълнителни форми на педагогическото взаимодействие, ръководителят на групата отчита дейността, в резултат на което се издава удостоверение за проведеното допълнително обучение на детето, което се одобрява от директора. Обучението на децата във всяка група се осъществява по специализираната методика и в съответствие с потребностите на децата. Допълнително обучение по български се провежда съгласно Наредбата за приобщаващо образование, Наредбата за предучилищното образование и Наредбата за усвояването на българския книжовен език.
До 15.01.2025 г. г-жа Узунова и г-жа Стоянова са провели 2 пакета от 10 педагогически ситуации/допълнителни форми на педагогическото взаимодействие. Допълнително обучение по български език ще продължи и през неучебно време на учебната 2024-2025 г.
На първи февруари 2025 г. в изпълнение на Дейност 2 по проект "Силен старт" в ДГ "Калина" е назаначен помощник на учителя на четири часов работен ден - г-жа Ирина Георгиева. Тя работи в четвърта разновъзрастова група "Пинокио", в която има три деца със специални образователни потребности. Г-жа Ирина Георгиева подпомага процеса на работа с родителите на децата като образователен медитор, на четири часов работен ден.
Детска градина „Калина“ – град Сливен участва в изпълнението на проект № BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“ , финансиран по Програма „Образование“ 2021-2027 г., съфинансирана от Европейския съюз.
Дата на стартиране на проекта
На 15.02.2024 г. е подписан административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05SFPR001-1.003-0001 „Силен старт“ между Министерството на образованието и науката (МОН) – конкретен бенефициент (КБ), и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ – Управляващ орган.
Основната цел на проекта е разгръщане на потенциала на децата от предучилищното образование чрез подкрепа на личностното им развитие с оглед по-успешна социална реализация.
Срок на изпълнение на проекта - 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2029 година
Общ бюджет - 105 400 000 лева
Специфични цели:
1.Подобряване приобщаващия характер на предучилищното образование с фокус върху децата от уязвими групи, в това число роми, за намаляване на необхванатите и отпаднали от образование деца в задължителна училищна възраст.
2.Повишаване на капацитета на институциите в системата на предучилищното образование за осъществяване на приобщаващо образование, в т.ч. чрез квалификация на педагогическите специалисти и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, подкрепящи децата и родителите от уязвими групи с фокус върху децата от уязвими групи, в това число роми.
3.Изграждане на подкрепяща общност за формиране на положителни нагласи и мотивация на родителите към образованието за пълноценно приобщаване на децата им в предучилищно образование.
Целевите групи по проекта са деца от уязвими групи, вкл. от маргинализирани групи, такива с обучителни затруднения, с пропуски в усвояването на учебното съдържание, деца в риск от отпадане от образователната система, деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби, родители на децата от уязвими групи, учители, други педагогически специалисти, вкл. от екипите за подкрепа за личностно развитие, и непедагогически персонал, вкл. образователни медиатори, социални работници, помощник-учители/ помощник-възпитатели, експерти от РУО.
Със заповед на министъра на образованието и науката са одобрени:
- Екип за организация и управление на проекта;
- Териториален екип за организация и управление, с представители от структурите на 28-те РУО;
- 1494 институции с групи за задължително предучилищно образование;
- Указания за изпълнение на дейностите по проекта
През настоящата учебна 2024-2025 г. във всички одобрени 1494 институции с групи за предучилищно образование ще се осъществяват следните дейности:
Дейност 1: Повишаване квалификацията на педагогическите специалисти, вкл. нови в системата учители, за осъществяване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, вкл. социално-емоционалното учене в детските градини, в т.ч. техни яслени групи и училища с групи за задължително предучилищно образование, както и обучения на непедагогическия персонал за подпомагане на обучението, в съответствие с утвърдени програми за професионалното и кариерното им развитие.
Дейност 2 - Интензивна работа с родители на ниво детска градина, за формиране на положителни нагласи към образованието и за пълноценното им участие в образователния процес. Предвижда се в различните форми на интензивна работа да се включат родители на деца от уязвими групи и родители от различни общности за формиране на толерантност и приемане на различията и повишаване на социалните компетентности на родителите.
Дейност 3- Допълнителна подкрепа за личностно развитие на деца със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби за трайно приобщаване в предучилищното образование. За осъществяване на дейността образователните институции ще могат да наемат допълнителни педагогически специалисти(психолози, логопеди, ресурсни учители), както и непедагогически специалисти – образователен медиатор, помощник на учителя и помощник – възпитател.
Дейност 4 - Обща подкрепа за личностно развитие за достъп и трайно приобщаване на деца в предучилищното образование. В допълнителното обучение по български език ще бъдат включени деца, за които българският език не е майчин, и деца с установени езикови затруднения. Също така малчуганите ще имат възможност да участват в занимания по интереси
Учебна 2023-2024 година
В периода от 01.07.2023 г. до 31.12.2023 г. ДГ „Калина“ – Сливен работи активно по проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ (РЕАКТ).
Нашата детска градина участва в:
Дейност 1. Допълнително обучение по български език
Дейност 2. Назначен педагогически и непедагогически персонал
Дейност 3. Интензивна работа с родители
Дейност 1. Допълнително обучение по български език
Допълнително обучение по български език, осъществи главен учител Радостина Узунова. Тя работи със 7 деца от уязвими групи, които не владеят добре български език.
През периода от 08.09.2023 г. до 27.11.2023 г. г-жа Узунова успешно реализира планираните 4 пакета, като всеки пакет съдържаше по 10 педагогически ситуации.
Допълнителното обучение по български език помогна на малчуганите да усвоят знания и комуникативни умения. Педагогическото взаимодействие в малка група стимулира детската активност в процеса на говорене и слушане. Децата целенасочено назоваваха предмети, признаци, действия; научиха се да разбират смисъла на думите в свързан текст; да конструират различни видове изречения; да произнасят правилно фонемите в думите; да проявяват култура на речево общуване.
По Дейност 1. Получихме финансова подкрепа от проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ (РЕАКТ) в размер на 1 512 лв.
Дейност 2. Назначен педагогически и непедагогически персонал
В детската градина бяха назначени Веселина Савова- образователен медиатор и Стефка Самсарджиева - помощник- възпитател. Тези непедагогически специалисти активно подпомогнаха процеса на обучение и възпитание на децата и общуването с родителите.
За заплати на назначения непедагогически персонал по проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ получихме 14 738 лв.
Дейност 3. Интензивна работа с родители
По проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за периода от 31.10. до 02.11.2023 г. бяха реализирани общо 2 форми за интензивна работа с родители и бяха включени общо 20 родители на деца, посещаващи детска градина „Калина“.
Екипът на Детска градина „Калина“ – град Сливен предпочете груповата форма за интензивна работа с родители.
В излета до парк „Хамам баир“, проведен на 31.10.2023 г. от 09,30 часа се включиха всички 20 родители от целевата група със своите деца. В дейността участваха 7 педагогически специалисти, 4 помощник възпитатели и медицинската сестра от детската градина.
Целта на проведения излет бе: Изграждане на положително отношение към физическата култура, здравословния начин на живот, спорта и туризма.
Децата и родителите участваха в игри, физически упражнения и състезания за развитие на двигателни качества. Те с удоволствие се включиха в народните игри: „Кралю Порталю“, „Дама“, „Дърпане на въже“, „Замръзни на място“, „Народна топка“, „Около селото“, „Подай топката над глава“.
Спортната площадка беше огласена от песни, смях и победни викове в спортните игри.
Състезателният дух завладя всички за участие в игрите. Родителите още веднъж се убедиха, че за децата е важно да посещават детска градина, защото развиват своите знания, умения, взаимодействат помежду си и с възрастни в интересни дейности. Те видяха радостта на децата от участието им в излета и осъзнаха ползите за тях от физическата култура и спорта, а именно: укрепване и закаляване на детския организъм; развиване на физическата им дееспособност; изграждане на личностни качества чрез активна двигателна дейност сред природата. Радостните преживявания засилиха връзката между децата, техните семейства и екипа на образователната институция. Всички сглобиха пъстри хвърчила и се забавляваха.
Родителите благодариха за предоставената възможност да са заедно с децата си в условията на организирана образователна среда, извън детската градина. Директорът на детската градина подари на всеки родител книгата „Ключът към здравето на вашето дете“ - от доктор Чой Ен Джун. Тя е особено полезна за онези родители, които желаят да осмислят трудностите и грешките при възпитанието, да разберат причините за здравословните проблеми на децата си и да помогнат за трайното им излекуване.
За излета до природен парк „Хамам баир“ беше изразходена сумата от 240,00 лв.
На 02.11.2023 г. от 16.45 часа педагозите организираха работилница на тема „Есенни вълшебства“, на която присъстваха. 20 родители, 20 деца, учителите и помощник- възпитателите по групи.
Нашата цел бе да включим родители и деца в съвместни творчески дейности в детската градина. Предложихме на присъстващите да изработят изделия от природни материали.
Богатите дарове на природата провокираха въображението на малки и големи. Подготвените материали - есенни листа, кестени, шишарки, жълъди, лепило, картон, бои, четки и образци на апликации и колажи, стимулираха желанието на деца и възрастни да творят. Всички с общи усилия създадоха прекрасни експонати: красиви цветя, пъстри пеперуди, есенни пана, плодове и зеленчуци, фигури на животни, кошница от шишарки, дървета и есенни букети.
Работилницата „Есенни вълшебства“ завърши с изложба, която зарадва всички присъстващи.
Родителите изразиха своята благодарност за възможността да участват в живота на децата си в детската градина. Те изявиха надежда и желание да участват и в други съвместни дейности.
За работилницата „Есенни вълшебства“ беше изразходена сумата от 240,00 лв.
Общо за Дейност 3. по проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ са получени 480 лв.
Към 31.12.2023 г по проект BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ ДГ „Калина“ - Сливен получи общо 18 355 лв.
Учебна 2022-2023 година
През месец юни 2022 г. учителите от ДГ „Калина“ изготвиха проектно предложение за участие в
Национална програма „Хубаво е в детската градина“.
Проектното ни предложение бе одобрено и от учебната 2022-2023 г. работим по Националната програма.
С иновативната практика „Да задвижим колелото“ – занимания на децата по пластика, грънчарство, туристическа дейност, колоездене и игри създадохме условия за качествено интеркултурно образование. Всички пет и шест годишни деца творят и спортуват заедно, изпитват радост и удовлетворение от своите постижения.
Учители и помощник възпитатели се обучиха да работят с грънчарско колело
Детската градина е място за утвърждаване на детския стремеж и потребност от творчество и от движение.
В планираните дейности активно участие взема и родителската общност. Членовете на семействата придружават малчуганите по време на техните игри и разходки сред природата, участват в открити практики, работят заедно с с учителите и децата си в ателието по грънчарство.
През учебната 2022 /2023 г. екипа на ДГ „Калина“ работи по схемите – „Училищен плод” и „Училищно мляко” . Дейностите са съобразени с Наредбата за условията и реда за прилагане на схеми за предоставяне на плодове и зеленчуци и на мляко и млечни продукти в учебните заведения
Обхванати са всички деца, посещаващи ДГ „Калина“. Доставките по схемите са от месец октомври до месец април. В посочения период децата от всички групи ще получават пресен плод (банан, портокал, мандарина, ябълка, круша, грозде, праскова) и млечни продукти (прясно и кисело мляко и кашкавал по БДС.
Проекта е финансиран от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет- Държавен фонд „Земеделие”- Разплащателна агенция.
Целта е децата да придобият навици за здравословно хранене, а също така и да се информират родителите за значението на плодовете за изграждане на навици за здравословно хранене у децата им.
Доставчик е фирма „Дойчев-МТВ“- ЕООД
Информация за фирма „Дойчев-МТВ"
http://dgkalina-sliven.com/uploads/CCF_000760.pdf
График на доставките
През учебната 2022-2023 г. детска градина „Калина”- Сливен продължи участието си в дейностите по Проект BG05M2OP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Нашата детска градина участва в:
- Дейност 1 Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи, които не владеят добре български език ;
- Дейност 2 Провеждане на дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи, включително обезпечаване на средствата за такси на детски градини с повишена концентрация на деца от уязвими групи, осигуряване на допълнителен педагогически и непедагогически персонал, осигуряване на учебни материали, пособия, помагала
Учебна 2021 - 2022 година
През учебната 2021 - 2022 г. ДГ "Калина" работи по схемите „Училищен плод“ и „Училищно мляко“. В тези схеми са обхванати 161 деца. Времетраенето им беше от месец септември 2021 г. до месец април 2022 г. В посочения период децата от всички групи получаваха пресен плод (банан, портокал, мандарина, ябълка, круша, грозде, праскова) два пъти седмично. Доставчик на плодовете е ЕТ Иван Дойчев.
Проекта е финансиран от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет - Държавен фонд „Земеделие“ - Разплащателна агенция.
Целта на проекта е децата да придобият навици за здравословно хранене, а също така и да информираме родителите за значението на плодовете за изграждане на навици за здравословно хранене у децата им.
Времетраенето на проект „Училищно мляко“ е от месец септември 2021 г. до месец април 2022 г.
Проекта е финансиран от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и от държавния бюджет - Държавен фонд „Земеделие“ - Разплащателна агенция.
В изпълнение на този проект всички присъстващи деца получават кисело мляко по БДС 2 % , сирене или кашкавал по БДС. Доставчик на млякото и млечните продукти е ЕТ Иван Дойчев, който ги доставяше в детската градина по предварително изготвен график.
Целта на проекта е децата да усвоят навици за здравословно хранене.
С административните дейности по двата проекта бяха ангажирани директорът на детската градина, главният счетоводител и ЗАС.
Графици за доставка
Учебна 2020-2021 година
През учебната 2020-2021 г. детска градина „Калина”- Сливен продължи участието си в дейностите по Проект BG05M2OP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Нашата детска градина участва в:
- Дейност 1 Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи, които не владеят добре български език ;
От 18.09.2019 г. старши учител Радостина Узунова осъществява допълнително обучение по български език на деца, които не владеят добре български език. Тя работи с една група деца „Арлекино“. Група „Арлекино” се състои от 7 деца.
В началото на учебната 2020-2021 година, г-жа Узунова планира 7 пакета в учебно време, като всеки пакет съдържа десет педагогически ситуации. Тя успешно реализира планираните 7 пакета, въпреки извънредното положение, поради пандемия от COVID- 19 .
В неучебно време учителката планира 4 пакета от 10 допълнителни форми на педагогическо взаимодействие. Три от пакетите в неучебно време г-жа Узунова приключи до 09.07.2021 г., а четвъртия пакет е планиран в началото на месец септември ( след като учителката се върне от платен отпуск).
- Дейност 2 Провеждане на дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи, включително обезпечаване на средствата за такси на детски градини с повишена концентрация на деца от уязвими групи, осигуряване на допълнителен педагогически и непедагогически персонал, осигуряване на учебни материали, пособия, помагала
По Дейност 2 от месец февруари 2020 г.се изплащат таксите за храна на 52 деца от детската градина. Това са деца, чиито родители получават помощи по реда на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (месечни, целеви и еднократни), по реда на Наредба №РД 07-5/2008 г. (целеви помощи за отопление съобразно вида отопление) и чрез Фонд „Социална закрила“ ( еднократни помощи)
По дейност 2 на Проекта в детската градина са назначени Веселина Савова- образователен медиатор и Галя Ташева - помощник- възпитател.
* Дейност 3 Осъществяване на обучения, включително осигуряване на обучителни материали, пособия и др.
По дейност 3. на Проекта бяха обучени старши учителите Радостина Узунова и Пенка Димитрова. Двете учителки участваха в професионално- педагогически тренинг „Ранно оценяване със скрининг – тест на риска от проблеми в развитието и обучението на тригодишни деца“ през месец октомври 2019 г. Продължителността на тренинга беше 32 академични часа, (16 присъствени), за което са им присъдени 2 квалификационни кредита. След завършване на обучението учителките получиха Удостоверения, издадени от директора на Институт за изследване на населението и човека от Българска академия на науките.
Всички ангажирани с реализацията на проектните дейности служители изпълняват съвестно и отговорно своите задължения.
Учебна 2019-2020 година
От началото на учебната 2019-2020 г. детска градина „Калина“- Сливен участва в дейностите по Проект BG05M20P001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.
Нашата детска градина участва в :
Дейност 1. Допълнително обучение по български език за деца от уязвими групи, които не владеят добре български език.
Усвояването на български език за деца, които слабо владеят или не владеят български по пректа се осъществява чрез осигуряване на обща подкрепа за личностно развитие в рамките на :
* Допълнителни модули по образователното направление, осъществявани в педагогически ситуации през учебно време ;
*Допълнителни форми на педагогическо взаимодействие, организирани в неучебно време.
От 18.09.2019 г. старши учител Радостина Узунова осъществява допълнително обучение по български език на деца, които не владеят добре български език. Тя работи с една група деца „Арлекино“. Група „Арлекино“ се състои от 7 деца на 4 години. В учебното време на учебната година г- жа Узунова успя да приключи 6 пакета по 10 ситуации. поради извънредното положение, обявено по повод пандемията от COVID - 19, учителката не успя да осъществи предвидените 9 пакета.
Г- жа Узунова е планирала 6 пакета в неучебно време и работи с 5 деца.
Старши учител Радостина Узунова изпълнява възложените и с допълнителното споразумение и длъжностна характеристика задължения. Учителката изпълнява следните дейности :
1. Планира, осъществява, отразява в Електронната система за управление и отчита работата с децата;
2. Води присъствени списъци за проведените дейности ;
3. Отразява напредъка на всяко дете в удостоверение ;
4. Работи с родители за разясняване на проектните дейности.
Дейност 2. Провеждане на дейности за педагогическа, психологическа и социална подкрепа на деца от уязвими групи, включително обезпечаване на средства за такси на детски градини с повишена концентрация на деца от уязвими групи, осигуряване на допълнителен педагогически и непедагогически персонал, осигуряване на учебни материали, пособия, помагала.
По дейност 2 от месец февруари 2020 г. се изплащат таксите за храна на 52 деца от детската градина. Това са деца, чиито родители получават помощи по реда на Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане (месечни, целеви и еднократни), по реда на Наредба № РД 07-5/2008 г. (целеви помощи за отопление съобразно вида отопление) и чрез Фонд "Социална закрила" (еднократни помощи ).
По дейност 2 на Проекта в детската градина са назначени образователен медиатор и помощник- възпитател. Осигурени са учебни материали, пособия, помагала за децата, които са включени в допълнителното обучение по български език.
Дейност 3. Осъществяване на обучения, включително осигуряване на обучителни материали, пособия и други на учителя за придобиване на знания, умения и компетентности за прилагане на специализирани методики ( основани на играта ) за обучение побългарски език и за прилагане на скрининг тест за ранно оценяване на потребностите на децата от 3 години до 3 години и 6 месеца.
По дейност 3 на Проекта бяха обучени старши учителите Радостина Узунова и Пенка Димитрова.
Г- жа Узунова и г- жа Димитрова участваха в професионално - педагогически тренинг „Ранно оценяване със скрининг - тест на риска от проблеми в развитието и обучението на тригодишни деца“.
Учебна 2018 - 2019 година
Нашата детска градина участва със свой проект в реализирането на Национална програма „Заедно за всяко дете“- 2018 г.; Модул „Добри практики за взаимодействие на образователните институции с родителите“.
До 30.06.2018 г. директорът на детската градина кандидатства пред МОН с попълнен формуляр за кандидатстване по образец (приложение 1 и приложение 2) и придружително писмо. Директорът изпрати документите на хартиен носител и на посочения електронен адрес.
Националната комисия в МОН, назначена със заповед на на министъра на образованието и науката оцени и изготви списък с класираните проектни предложения.
Ние сме единствената детска градина от област Сливен, която беше класирана. От област Сливен беше класирано и едно училище от град Нова Загора (СУ „Христо Ботев“).
За да реализираме плануваните дейности ние кандидатствахме за сумата 4256 лева.
Министерството на образованието и на